SZÁJSEBÉSZET

      A leggyakoribb szájsebészeti beavatkozás a fogeltávolítás (foghúzás). Általában fájó, mozgó, extrém mértékben károsodott fogak eltávolítására lehet szükség. A fogeltávolítás és más szájsebészeti beavatkozás előtt részletesen tájékoztatjuk pácienseinket a beavatkozás menetéről, gyógyulásáról és esetleges szövődményeiről. A beleegyező nyilatkozat aláírását követően végezzük a beavatkozást: Helyi érzéstelenítést követően a fogat körülvevő íny leválasztása után megfelelő fogóval eltávolítjuk a fogat a fogmederből, a sebellátást követően gézgombóccal zárjuk el a sebet a véralvadásig. Betegeinket foghúzás utáni tanácsokkal látjuk el. A fog helyének gyógyulása minimum egy hét, de bizonyos esetekben el is húzódhat. Számos esetben lehetőség nyílik a fog megmentésére is (pl gyökérkezelés), ennek megítélése a fogorvos feladata.

      Amennyiben olyan kevés foganyag van, hogy fogóval nem lehet megfogni, emelőkkel és végső esetben csontfúró segítségével lehet a gyökeret eltávolítani. Nehéz esetekben szükség lehet a seb varrására is gyógyulás elősegítése érdekében.


    Különleges, de sajnos gyakori eset fejlődésben visszamaradt fog eltávolítása. Általában bölcsességfog okoz azáltal problémát, hogy növekedése során feszíti, tolja a fogsort, a körülötte lévő íny begyulladhat. A fogeltávolítást nehezítheti, ha íny alatt van, vagy helyzete miatt nehéz az eltávolítása. Ilyen esetekben először a körülötte lévő ínyt leválasztjuk, adott esetben csontfúrással, a fog részleges eltávolításával teremtünk olyan helyzetet, hogy eltávolítható legyen a fog. A beavatkozást a szövetek varrással történő egyesítése zárja.

     

Az elő nem tört felső bölcsességfog a második nagyőrlő kiterjedt gyökérszuvasodását okozta. Mindkét fogat eltávolítottuk. Elő nem tört alsó és felső bölcsességfog. A fekvő alsó bölcsességfog magától nem tud kibújni. Ide fogorvosi segítség kellett.

      Amennyiben a gyökérkezelés során nem sikerül elérni a fog gyógyulását, a gyökércsúcs körül a megfelelő gyökértömés ellenére fennmarad a gyulladás, a fog megmentése érdekében szükség lehet kiegészítő szájsebészeti beavatkozásokra. A gyökércsúcs rezekció lényege, hogy az íny felől tisztítjuk ki a gyökércsúcs körüli területet.

      Gyökércsúcs rezekció során ínylebenyt képzünk. Ezután csontfúróval megkeresve a gyökércsúcsot eltávolítjuk a gyökér végét, a lehetséges gyökércsatorna elágazódások miatt. Ezt követően a gyökércsúcsi gyulladt szöveteket (granulóma, ciszta)  alaposan eltávolítjuk és a sebet varratokkal egyesítjük. További megoldás lehet egyes gyökerek eltávolítása, a fog felezése, stb.

      Számos további szájsebészeti beavatkozás létezik, melyekre ritkábban kerül sor, illetve szájsebészeti osztályon történnek. Ezek ismertetésétől eltekintünk.